logo

صورتحساب الکترونیکی

الگوی پیمانکاری

صورت وضعیت پیمانکاریچیست؟
آموزش ثبت در سامانه مودیان مالیاتی

PatternPic

صورت وضعیت پیمانکاری چیست؟ آموزش ثبت در سامانه مودیان مالیاتی

نوشته شده توسط تدوین حساب آسیامدت زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

صورت وضعیت پیمانکاری یکی از اسناد مهم حسابداری برای پیمانکاران است که در این مقاله از فینتو به توضیح کامل صورت وضعیت پیمانکاری، انواع آن و نحوه ارسال صورت وضعیت پیمانکاری به سامانه مودیان میپردازیم پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

صورت وضعیت پیمانکاری چیست؟

صورت وضعیت پیمانکاری در واقع سندی است که در قراردادهای عمرانی کاربرد دارد و میزان کار و خدمات انجام شده طی یک بازه زمانی مشخص را نشان میدهد و مشخص میکند که بابت ابن کارها و خدمات چه مبلغی باید از سوی کارفرما به پیمانکار پرداخت شود. این هزینه ها شامل مجموعه خدمات فنی و مهندسی، خرید و حمل مصالح، هزینه نصب، هزینه ساخت و … است. مهندس مشاور وظیفه دارد که مطابق با ماده 37 شرایط عمومی پیمان، صورت وضعیت را از پیمانکار تحویل گرفته و صحت تمامی اطلاعات را بررسی کرده ، مبالغ اعلام شده را با فاکتورها مطابقت دهد و اگر نیاز به اصلاح یا بازبینی دارد با ذکر دلیل اصلاح کرده و طی بازه زمانی 10 روز آن را به مهندس ناظر تحویل دهد تا مهندس ناظر آن را به اطلاع کارفرما برساند.

img
 سوالات متداول قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان-تغییرات اسفندماه 1402
انواع صورت وضعیت:
 • صورت وضعیت موقت:

صورت وضعیت موقت یک صورت حساب دوره ای است که مدت زمان آن بین کارفرما و پیمانکار توافق میشود (معمولا یک ماهه) و پیمانکار دز این صورت حساب هزینه هایی از جمله هزینه مصالح پای کار، تجهیزات و سایر هزینه ها به صورت علی الحساب درج میشود و کارفرما موظف به پرداخت آن است. توجه داشته باشید که مدت زمان صورت حساب موقت میتواند بیشتر از یک ماه نیز باشد اما معمولا پیمانکاران این کار را انجام نمیدهند زیرا در این صورت حساب هزینه ها زیاد میشود و همینطور گروه مهندسان مشاور میتوانند این هزینه ها را نپذیرند یا به آن معترض باشند. در صورتی که خطایی در صورت وضعیت موقت رخ داده باشد میتوان آن را در صورت وضعیت های موقت بعدی جبران و اصلاح کرد.

 عواقب عدم تحویل به موقع صورت وضعیت موقت چیست؟

در صورتی که کارفرما و پیمانکار با هم توافق کرده باشند که طی یک مدت زمان مشخص (به طور مثال یک ماهه) صورت وضعیت موقت به کارفرما تحویل داده شود، در صورتی که صورت وضعیت در تاریخ مقرر تحویل داده نشود کارفرما مسئولیتی در قبال پرداخت به موقع مبلغ ندارد.

 • صورت وضعیت ماقبل قطعی:

آخرین صورت وضعیت موقتی که از سوی پیمانکار به کارفرما ارسال میشود صورتحساب ماقبل قطعی نام دارد. سامانه مودیان چیست؟ آموزش کامل سامانه مودیان “

 • صورت وضعیت قطعی پیمانکاری:

صورت وضعیت قطعی آخرین صورت وضعیتی است که توسط پیمانکار به کارفرما تحویل داده میشود. مهم ترین و بزرگ ترین تفاوت صورت وضعیت قطعی با موقت این است که برخلاف صورت وضعیت موقت، قابل جبران یا اصلاح نیست و بروز هرگونه خطا یا سهل انگاری در این صورت وضعیت میتواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.. در صورت وضعیت قطعی مواردی مانند باقی مانده بندهای قرارداد، هزینه برچیدن کارگاه و… عنوان میشود و همینطور اگر در صورت وضعیت های موقتی که قبلا به کارفرما تحویل داده شده است خطایی رخ داده باشد، در این صورت وضعیت جبران و اصلاح میشود. صورت وضعیت قطعی باید طی مدت زمان یک ماه از سوی پیمانکار به مهندس یا مهندسین مشاور تحویل داده شود تا آن ها صحت و درستی اطلاعات را بررسی کند. مهندسین مشاور نیز باید طی مدت زمان دو ماه این صورت وضعیت را به کارفرما ابلاغ کنند و کارفرما حداکثر تا سه ماه فرصت دارد که مبلغ صورت وضعیت را با پیمانکار تسویه کند.

 چه مواردی در صورت وضعیت ثبت میشود؟

مواردی که لازم است در یک صورت وضعیت ثبت شود به شرح زیر است:

 • صورت وضعیت ماقبل قطعی:

آخرین صورت وضعیت موقتی که از سوی پیمانکار به کارفرما ارسال میشود صورتحساب ماقبل قطعی نام دارد. سامانه مودیان چیست؟ آموزش کامل سامانه مودیان “

 • شناسنامه صورت وضعیت یا روکش صورت وضعیت: صفحه اول صورت وضعیت که شامل مواردی همچون: موضوع و تاریخ و مدت پیمان، مشخصات پیمانکار، کارفرما و مشاور و سایر مفاد توافق و مبانی قرارداد است.
 • ریز متره: تمامی اطلاعات مربوط به ابعاد ( طول، عرض و ارتفاع) باید توسط مترور اندازه گیری شود و با جزییات کامل ثبت شود
 • خلاصه متره: خلاصه متره شامل خلاصه ای از همه کارهای انجام گرفته هزینه ها است که از صفحه ریز متره استخراج میشود.
 • مستندات: تمامی صورتجلسه ها، دستورات کارها و ابلاغیه های دریافت شده از کارفرما به عنوان مستند در این قسمت درج میشوند
 • ریز مالی: ریز مالی مربوط به صورت وضعیت های قطعی است و توضیح کامل و جامعی از هزینه هایی است که ابتدای پروژه صورت گرفته است.
 • اقلام فاکتوری: اقلام فاکتوری دارای فاکتور معتبر و قابل پیگیری
 • خلاصه مالی کل یا روکش مالی: بر اساس ریز مالی تهیه میشود و شامل خلاصه ای از برآوردهای مالی پروژه است.
چهارشنبه 12/اردیبهشت/1403
اشتراک گذاری:

فرم درخواست دمو

این فرم جهت ارتباط مستقیم با کارشناسان فروش است. برای هرگونه راهنمایی لطفا فرم زیر را پر کنید.
با ما در تماس باشید!