logo

الگوی پرواز

الگوی پرواز

PatternPic

الگوی پرواز

نوشته شده توسط تدوین حساب آسیامدت زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

همانطور که می دانید، براساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم و قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، تمامی کسب و کارها موظفند صورتحساب الکترونیکی معاملات خود را از طریق کارپوشه اختصاصی سامانه مودیان، برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. یکی از مهمترین کسب و کارهایی که موظف به ارسال صورتحساب الکترونیکی معاملات خود هستند، آژانس های هواپیمایی یا به صورت کلی شرکت هایی هستند که بلیط های هواپیما می فروشند. در این مقاله از تدوین حساب آسیا به ساز و کار سامانه مودیان برای آژانس های هواپیمایی می پردازیم. با ما همراه باشید.

آژانس های هواپیمایی باید چه نوع صورتحساب الکترونیکی ارسال کنند؟

در متن قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ذکر شده که تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی باید متناسب با نوع کسب و کار و فعالیت های اقتصادی خود، یکی از سه نوع صورتحساب الکترونیکی معرفی شده را ارسال نمایند. سامانه مودیان برای آژانس‌ های هواپیمایی

انواع صورتحساب الکترونیکی اصلی به سه گروه تقسیم بندی می شوند:

  • صورتحساب الکترونیکی نوع ۱ : مخصوص کسب و کارهای B2B
  • صورتحساب الکترونیکی نوع ۲ : مخصوص کسب و کارهای B2C که با مصرف کننده نهایی سر و کار دارند
  • صورتحساب الکترونیکی نوع ۳ : ثبت اتوماتیک رسید دستگاه ها و درگاه های پرداخت به عنوان صورتحساب الکترونیکی
img

حال سوال اصلی اینجاست که آژانس های هواپیمایی، هم دستگاه کارتخوان و درگاه پرداخت آنلاین دارند و هم با مصرف کننده نهایی سروکار دارند. پس باید کدام یک از این انواع صورتحساب الکترونیکی را صادر و ارسال کنند؟
با وجود اینکه در ظاهر آژانس های هواپیمایی باید در ظاهر یکی از انواع صورتحساب ۲ یا ۳ را صادر کنند، اما بر اساس سازو کارهای تعیین شده در سامانه مودیان برای آژانس های هواپیمایی ، این شرکت ها باید صورتحساب الکترونیکی نوع ۱ را ارسال نمایند!!!
واقعیت این است که بر اساس مفاد مندرج در قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان (۲) در کنار شرکت هایی که به صورت عمده فروشی فعالیت می کنند، اصولا هر کسب و کاری که اطلاعات مشتری طی معامله در آن ذکر می شود، باید صورتحساب الکترونیکی نوع ۱ را ارسال نماید. طبیعی است، از آنجایی که در فروش بلیط هواپیما باید اطلاعات خریدار ذکر شود، ساز و کار سامانه مودیان برای آژانس های هواپیمایی به گونه ای تعریف شده که حتما صورتحساب الکترونیکی نوع اول ارسال نمایند.
همانطور که حدس می زنید، در صورتحساب الکترونیکی نوع اول باید اطلاعات خریدار نیز در کنار اطلاعات فروشنده و موضوع معامله ذکر شود.

الگوی صورتحساب الکترونیکی فروش بیلط هواپیما

مواردی که لازم است در یک صورت وضعیت ثبت شود به شرح زیر است:
بر اساس قانون، الگوهای مختلفی برای صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی وجود دارد. به طور کلی ۹ الگوی مختلف برای صورتحساب الکترونیکی وجود دارد که ۷ الگو مخصوص صورتحساب های الکترونیکی نوع اول و ۲ الگو نیز مخصوص صورتحساب الکترونیکی نوع دوم است.
در سامانه مودیان برای آژانس های هواپیمایی یک الگوی اختصاصی از صورتحساب الکترونیکی نوع ۱ تعریف شده است. تمای شرکت هایی که در زمینه فروش بلیط هواپیما فعالیت می کنند، باید الگوی فروش بلیط هواپیما از صورتحساب الکترونیکی نوع ۱ را برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.
اطلاعات مندرج در این الگو، با الگوهای دیگر کم تفاوت دارد.

چهارشنبه 12/اردیبهشت/1403
اشتراک گذاری:

فرم درخواست دمو

این فرم جهت ارتباط مستقیم با کارشناسان فروش است. برای هرگونه راهنمایی لطفا فرم زیر را پر کنید.
با ما در تماس باشید!