خدمات حسابداری

بعضی از شرکت­ها، برای انجام فعالیت­های مالی خود، علاوه بر استخدام یک یا چند حسابدار، انجام نیمی از کارهای مالی و خدمات مالیاتی خود را به شرکت خدمات حسابداری واگذاری می­کنند. این شرکت­ها هرگونه امور مربوط به حسابداری و خدمات حسابرسی داخلی را با توجه به قوانین انجام می­دهند. این خدمات حسابداری تمام امور مالی یک واحد اقتصادی را پوشش می­دهند، که از ریزترین و کوچکترین کار در حسابداری تا انجام کامل و تمام محاسبات مالی را در بر می­گیرد.

خدمات حسابداری چیست؟

مجموعه ای از خدمات در زمینه مدیریت امور مالی و انجام امور حسابداری یک شرکت یا مجموعه اقتصادی می باشد که معمولا توسط یک شخص حرفه ای یا یک شرکت خدمات حسابداری حرفه ای انجام می شود. خدمات حسابداری شامل همه خدماتی می شود که برای  مدیریت امور مالی یک واحد اقتصادی به آن ها نیا داریم و باید استفاده کنیم. شروع این خدمات از ابتدای سال مالی می باشد که از محاسبه جزئیات و ساده ترین امور گرفته، تا انجام خدمات مالیاتی و لیست حقوق دستمزد و خدمات بیمه ای که هرکدام قوانین خاص خود را دارند، می باشد. خدمات حسابداری شامل موارد بسیار و مختلفی می شوند که هرکدام از آنها با توجه به نیاز واحد اقتصادی به آنها ارائه می شوند.

انواع خدمات شرکت حسابداری

خدمات شرکت حسابداری شامل تکمیل دفترهای مالی یا دفاتر نویسی، تهیه ی صورتهای مالی شرکت، تهیه ی سود و زیان شرکت، تهیه ی ترازنامه آزمایشی و ترازنامه ی اصلاحی، تهیه ی گزارشات مالی جهت ارائه به مدیران شرکت یا ارائه به مودیان مالیات، تجیزه و تحلیل صورت های مالی و… .می شود که با توجه به دوره ی مالی خاص شرکت انجام می شود. اصولا برای انجام کارهای حسابداری، سال مالی باید در نظر بگیریم که در بعضی از جاها ممکن است 6 ماهه و بعضی جاها ممکن است یکساله باشد.

لیست خدمات حسابداری:

لیست خدمات حسابداری که شما از شرکت­های خدمات حسابداری استفاده می­کنید، به شرح زیر است:

 1. انجام تمامی امور حسابداری شرکت های بازرگانی، شرکت های پیمانکاری ، شرکت های صنعتی و تولیدی و تمامی فروشگاه ها و بنگاه های اقتصادی
 2. فرستادن تیم حسابداری و یا حسابدار در سطح های مختلف با توجه به نیاز شرکت به صورت دائم یا موقت یا پروژه ای
 3. نظارت مستقیم با استفاده از حسابداران متخصص و حرفه ای برای کنترل تمامی اسناد حسابداری شرکت
 4. سر و سامان دادن به حساب های معوق و به روزرسانی حساب ها
 5. راه اندازی و نصب انواع نرم افزارهای حسابداری برای شرکت ها همراه با پشتیبانی و آموزش نرم افزار
 6. بستن حساب های دائم و موقت و تهیه صورت های مالی
 1. ثبت اسناد و مدارک حسابداری به صورت سیستمی
 2. بایگانی کردن اسناد حسابداری
 3. تهیه انواع گزارشات اعم از گزارش حسابداری گزارش مالی میان دوره، گزارشات سالیانه، گزارشات موجودی انبار و …
 4. نظارت و کنترل حساب های شرکت به صورت دائم
 5. تهیه و تنظیم انواع اظهارنامه های مالیاتی اعم از ماهانه، فصلی و سالیانه
 6. تهیه لیست حقوق و دستمزد و ارسال لیست بیمه و خدمات بیمه ای مالیات حقوق

ویژگی های استفاده از خدمات حسابداری

ارائه­ی این خدمات که در بالا توضیح دادیم می­تواند برای مدیران شرکت مفید باشد و به آنها کمک کند با توجه به گزارشات مالی و صورت مالی شرکت چه تصمیماتی برای آینده­ی شرکت راجع به فروش یا هزینه­های شرکت بگیرند. مستند کردن رویدادهای مالی برای شرکت­ها و کارخانه­ها و بنگاه­های اقتصادی بسیار بسیار مهم است چرا که چه در زمان حال و چه در آینده، به درد می­خورد و اگز مشکلی در حساب­ها وجود داشته باشد می­توان با مراجعه به آنها مشکل را حل کرد. یکی از مزایای استفاده از خدمات شرکت حسابداری این است که انجام کارهای حسابداری و امور مالی توسط شرکت خدمات حسابداری صحت عملکرد شرکت را نشان می­دهد.

نکات مهم قبل از انتخاب شرکت و یا موسسه حسابداری

 • بررسی توانایی شرکت و افرادی که در آنجا کار می­کنند.
 • اطلاع از حق الزحمه و دستمزد خدماتی که به شما ارائه می­دهند.
 • تعهد شرکت و اعضای آن به این مورد که اطلاعات شما را به هیچ عنوان افشا نکنند.
 • درنظر گرفتن اخلاق حرفه­ای و اصول کاری مطابق با قانون­های موجود
 • تنظیم قرارداد دو طرفه طبق ضوابط و قوانین موجود

موسسه خدمات حسابداری

بعضی­ ها تصور می­کنند که موسسه خدمات حسابداری و شرکت خدمات حسابداری هیچ فرقی با هم ندارند و فقط از نظر لغوی با هم متفاوت هستند. اما باید به شما بگوییم که این تصور و فکر شما کاملا غلط است چرا که این دو، یعنی موسسه حسابداری در شرق تهران و شرکت خدمات حسابداری، کاملا باهم از لحاظ فعالیت تفاوت دارند.

مهم­ترین تفاوتی که بین این دو وجود دارد مربوط به نوع ثبت و اساسنامه­ ی آنها با هم می­باشد. در شرکت­های خدمات حسابداری مبنای اصلی فعالیت و اساس کار به صورت انتفاعی می­باشد که این امر موجب می­شود مسئولیت محدود شود و ثبت آن به صورت سهامی خاص می­باشد.

موسسه خدمات حسابداری به هیچ وجه حق انجام فعالیت­های تجاری را ندارند در صورتی که در شرکت خدمات حسابداری انجام هرگونه فعالیت تجاری مانعی ندارد. موسسه خدمات حسابداری در زمان ثبت موسسه و شروع به کار حتما باید یکی از اعضای موسسه دارای مدرک حسابداری باشد در غیر اینصورت موسسه ثبت نمی­شود. در این موسسات عمده ترین و مهم ترین فعالیت تمرکز بر روی مسائل مربوط به حسابداری می­باشد.

تفاوت موسسه خدمات حسابداری با شرکت خدمات حسابداری

با توجه به توضیحاتی که داده شد این که بخواهیم بگوییم کدام بهتر است یا مقایسه انجام دهیم اصلا درست نیست چرا که از نظر فنی و کارکرد، کارآیی هر دو یکی است. تنها تفاوت شرکت حسابداری و موسسه­ی خدمات حسابداری، به محدوده­ی فعالیت آنها و نوع ثبت آنها مربوط می­شود اما اینکه برای انجام کارهای مالی شرکت خود بخواهید، اینکه کدام را انتخاب کنید تفاوتی ندارد چرا که کارآیی هر دو یکی است مگر اینکه ملاک­های شما برای انتخاب، متفاوت باشد و با تحقیق و سلیقه­ی شخصی بخواهید یکی را انتخاب کنید.

مهمترین خدمات موسسه حسابداری

مهمترین خدمات موسسه حسابداری

مهمترین و بهترین خدماتی که یک موسسه­ی خدمات حسابداری می­تواند به شما ارائه دهد ثبت اسناد و بروز رسانی حساب­های جاری و معوقه می­باشد. همچنین تنظیم کردن صورت­های مالی شرکت را می­توان به موسسات خدمات حسابداری سپرد. یکی از مهمترین کارهایی که باید در یک واحد اقتصادی انجام داد عملیات اصلاح و بستن حساب­های آنها می­باشد که این کار نیاز به دقت و حوصله و صبر زیادی دارد برای انجام این کار می­توان از موسسات خدمات حسابداری استفاده کرد. اگر خدایی نکرده برای شرکت شما مشکل مالی پیش آمده و باعث شود که شما در پرداخت بدهی­ها به مشکل برخورد کنید بهترین راه کار این است که شما از یک موسسه­ی حسابداری کمک بگیرید تا از بروز هرگونه مشکل مثل ورشکستگی جلوگیری کنید.

یکی دیگر از فعالیت­های مهمی که یک حسابدار یا واحد حسابداری باید در طول سال مالی به آن اهمیت دهد انجام امور مالیاتی شرکت است که اگر به این موضوع کم توجهی شود ممکن است که مالیات سنگینی برای شرکت تعیین شود و شرکت دچار ضررهای مالی فراوانی شود. پس بهتر است که برای جلوگیری از این نوع اتفاقات برای تنظیم گزارش­های خرید و فروش، تنظیم و ارسال اظهارنامه­ی مالیاتی و … به موسسات خدمات حسابداری مراجعه کنید.

همچنین وقتی این کارها توسط موسسات خدمات حسابداری انجام شود، شما به کمک مشاورین و متخصصین این موسسات از پرداخت­ مالیات اضافی یا بیجا جلوگیری کرده­اید. اگر در فکر این هستید که مالیاتی که برای شرکت شما تعیین شده را به صورت اقساط پرداخت کنید می­توانید این موضوع را به مشاورین موسسات خدمات حسابداری بسپارید تا شرکت را از زیر فشار اداره­ی مالیات خارج نمایید. یکی دیگر از خدمات موسسات حسابداری که می­توان آن را مهم ترین خدمات خواند، خدمات حسابرسی است.

3 مدل از خدمات اصلی شرکت حسابداری:

مشاوره حسابداری در تدوین حساب آسیا

1.مشاوره حسابداری

این نوع خدمات حسابداری برای مجموعه هایی است که خود تیم حسابداری یا یک حسابدار ماهر دارند و فقط برای رونق بیشتر در کسب و کار خود و مدیریت بهتر امور مالی برای مشاوره به شرکت های خدمات حسابداری مراجعه می کنند. در انجام این خدمات شرکت حسابداری با نظارت بر امور مالی شرکت و یا ارائه راهکارهای مناسب برای بهبود مدیریت مالی به کسب و کار و تیم حسابداری یا حسابدار شرکت کمک می کند.

البته ممکن است که این مشاوره و نظارت به صورت موردی باشد و یا برعکس آن شرکتی که مراجعه کرده درخواست کند که در همه زمینه های امور مالی و مدیریت مالی خود از این خدمات استفاده کند. از طرفی ممکن است شرکت خدمات حسابداری برای انجام نظارت بر مجموعه موردنظر یا مشاوره دادن برای مدتی موقت، یک حسابدار به آنجا بفرستند. خدمات مشاوره ای شرکت حسابداری کاربردهای مختلفی دارند و ممکن است از کوچکترین مسائل تا پیچیده ترین مسائل حسابداری را در برگیرند، چند نمونه از این خدمات مشاوره ای به صورت زیر می باشد:

 • خدمات مشاوره ای در زمینه های امور مالیاتی به صورت تخصصی
 • مشاوره در رابطه با قراردادها و چگونه قرارداد بستن
 • انجام تجزیه و تحلیل در صورت های مالی مختلف مثل صورت سود و زیان، ترازنامه حسابداری، صورت مغایرت و …
 • مشاوره در زمینه استخدام حسابدار یا فرستادن یک حسابدار حرفه ای برای مجموعه از طرف خود شرکت حسابداری
 • بررسی سیستم های حسابداری و نرم افزار مورد استفاده شرکت و ارائه مشاوره برای بهتر شدن کار مانند نرم افزار سپیدار و نرم افزار دشت

2.خدمات پشتیبانی و فنی حسابداری

این نوع از خدمات شرکت حسابداری شامل خدمات پشتیبانی ، خدمات عملیاتی و فنی در حسابداری می باشد، خدمات عملیاتی برای راه اندازی سیستم های مالی در شرکت یا واحد اقتصادی می باشد. این نوع خدمات که جزء فنی ترین خدماتی است که شرکت حسابداری ارائه می دهد معمولا دارای پشتیبانی و آموزش می باشد مانند نرم افزار دشت و نرم افزار سپیدار هر مجموعه نیازهای مختلف و متفاوتی دارد که با توجه به این که نیازخا بستگی به عوامل مختلفی دارد. این وظیفه شرکت خدمات حسابداری می باشد که این نیازها را بررسی کند و با توجه به در نظر گرفتن شرایط و عوامل نیاز های مجموعه را پوشش دهد.

چند مورد از خدمات فنی و عملیاتی شرکت های حسابداری شامل مواردی است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 •  طراحی و تدوین و راه اندازی انواع سیستم های حسابداری و انبارداری
 • راه اندازی نرم افزار حسابداری و ارائه خدمات پشتیبانی مورد نیاز متناسب با فعالیت مجموعه
 • راه اندازی انواع سیستم های امور مالی و سیستم های حضور و غیاب
 • نصب و راه اندای نرم افزار های حسابداری

3.خدمات اجرایی مربوط به حسابداری

در این نوع خدمات حسابداری تمامی کار ها و امور مالی اجرایی مربوط به شرکت یا واحدهای اقتصادی به شرکت خدمات حسابداری سپرده می شود. البته واحد اقتصادی می تواند بخشی از امور مالی خود را تنها به شرکت حسابداری در شرق تهران واگذار کند و بخشی از آن توسط تیم حسابداری یا حسابدار مجموعه انجام شود. بیشتر شرکت هایی که از خدمات اجرائی شرکت های حسابداری استفاده می کنند از دیگر خدمات مثل مشاوره و خدمات فنی هم بهره مند هستند. خدمات اجرایی حسابداری مربوط به انجام اموری مثل حسابداری حقوق و دستمزد و ارسال لیست بیمه و مالیات حقوق، انجام کامل عملیات حسابداری و رسیدگی به حساب ها در شرکت و تهیه و تنظیم صورت های مالی می شود.

موسسه حسابداری و شرکت حسابداری